Önemli Bilgiler

             GÜVENLİK KAMERA SİSTEMLERİ BİLEŞENLERİ - KAMERA SİSTEMİ NELERDEN OLUŞUR?

Güvenlik  kamera  sistemleri güvenlik sistemleri pazarında önemli bir paya sahiptir. Analog ve  IP sistemler olmak üzere iki ana sınıfa ayırabiliriz. Analog güvenlik  kamera sistemlerinin bileşenleri olarak aşağıdakileri sayabiliriz.


Kameralar:   CCD ve  CMOS  yapıda olanları  mevcuttur.  CCD yapıda olan kameralar en çok kullanılan kameralardır. Kameraların BOX Kameralar (Standart) , Day/ Night Kameralar (IR Kameralar, Gece Görüşlü Kameralar), Speed Dome Kameralar, PTZ Kameralar, Dome Kameralar, Gizli  Kameralar v.b. gibi değişik tipleri mevcuttur. 380 TVL, 420TVL, 480TVL, 520  TVL, 580TVL, 600TVL, 650TVL, 700TVL v.b. görüntü seçeneklerinden bahsedilebilir.


Lensler: CCTV  kamera sistemlerinde lensler çok önemli bir bileşendir. Değişik CCTV  lensler mevcuttur. IR lensler, fix lensler, oto iris lensler, manuel iris lensler, bord lensler, pinhole lensler   bunlardan birkaçıdır. Dış ortamlarda daha çok otomatik irisler kullanılmaktadır.


Kamera Ayakları ve Housingler:   Dış ortamlarda CCD kameralar kamera koruyucu( Housing) içine yerleştirilmektedir.  IR kameralarda (dış mekan) ise böyle bir şey söz konusu değildir(isteğe ve ihtiyaca göre muhafaza kullanılabilir). Housinglerin ısıtıcılı ve soğutuculu modelleri  de mevcuttur. Tüm kameralar (dome hariç) ve muhafazalar için ayak gereklidir.


Dijital Kayıt Cihazları (DVR):  Dijital  Kayıt Cihazları kısaca  DVR olarak adlandırılmaktadır. DVR  lar PC tabanlı DVR lar ve Stand-Alone DVR lar olmak üzere 2 ayrı sınıfa ayrılmaktadır. 
PC tabanlı DVR olarak PC'ye takılan DVR Kartları örnek gösterebiliriz. Burada tüm kayıtlar bilgisayar üzerine yapılmaktadır. Bilgisayarın sürekli açık olması gerekmektedir. Bu yüzden burada mutlaka iyi bir güç kaynağı ve regülasyon kullanılmalıdır.


Stand-Alone DVR lar: 4 kanal, 8 kanal, 16 kanal, 24 kanal ve 32 kanal olmak üzere kanal sayısına göre de  sınıflandırılmaktadır. Değişik kalite ve özelliklere göre bir çok model mevcuttur. Güvenlik sistemi için önerilen kayıt depolama aygıtıdır. 7/24 çalışma esasına göre tasarlanmıştır. Elektrik kesintilerinde güç geldiğinde otomatik başlayabilmektedir. Internet  ve  yerel ağ üzerinden uzaktan izlemek mümkündür. Cep telefonundan da izlemek  mümkün olmaktadır.


HDD: Dijital kayıt cihazlarının içine harddiskler yerleştirilmekte ve kayıtlar bu harddisklere yapılmaktadır. HDD'nin kapasitesi kayıt cihazının kayıt süresini etkileyen önemli bir faktördür.


IP  Kameralar:  IP kameralar gün geçtikçe populer olmaktadır. IP kameralar bir çok  ciddi projede kullanılmaktadır. Kayıt sistemi olarak  Network Kaydediciler NVR lar kullanılmaktadır.


Kablolar:  CCTV  sistemlerinde koaksiyel kablolar kullanılmaktadır. Fiberoptik kablolar daha çok  IP kamera sistemlerinde kullanılmaktadır.


BNC Konnektör ve Jaklar: Bağlantı soketi olarak POWER JAK ve BNC konnektörler kullanılmaktadır.


Monitör: DVR Cihazlarına bağlanarak görüntünün ortamda seyredilmesi için kullanılmaktadır.


Adaptör: Kameraların beslenmesinde kullanılmaktadır. Kalitesi çok önemlidir.


Yukarıda bahsettiğimiz güvenlik sistemlerinin olmazsa olmaz bileşenleridir. Sistem genişledikçe, ihtiyaca göre yeni bileşenler eklenebilmektedir. İşyeriniz ve eviniz için güvenlik sistemi düşünüyorsanız bizlere danışınız. Ankara ve Diyarbakır'da uzman kadro ve kaliteli ürünler ile hizmet vermekteyiz.


Teknohas - 0555 202 07 07


Bu kategoride ürün bulunamadı.